W dniach 17 i 18 września uczestniczyliśmy w 30 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbyły się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.

W tych dniach Muzeum Kaszubskie poza darmowym udostępnieniem swoich zbiorów przygotowało bogatą ofertę kulturalną.

W sobotę odbyło się uroczyste otwarcie wystawy  „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”, która powstała z inicjatywy senatora Kazimierza Kleiny.  

fot.Maciej Krajewski

Wystawa, prezentuje bardzo złożoną historię Kaszubów, ale również działalność ruchu kaszubskiego, literaturę, sztukę oraz jak wyglądają Kaszuby współcześnie. Była ona prezentowana w senacie RP, a także w Koszalinie, w Kartuzach można ją zwiedzać do końca października. Docelowo ma „jeździć” po całej Polsce, prezentując bogatą kulturę, sztukę, literaturę i historię naszego regionu.

Odbył się też koncert zespołu Akademia Głosów Tradycji, który przedstawił przepiękne wykonanie pieśni ludowych z różnych regionów kraju.

fot.Maciej Krajewski

Podczas drugiego dnia Europejskich Dni Dziedzictwa hasło „Połączeni dziedzictwem” nabrało wyjątkowego znaczenia. W tym dniu odbyła się degustacja tradycyjnych potraw kaszubskich i ukraińskich.

Nasze podopieczne z Centrum Wsparcia Uchodźców w Kartuzach przygotowały przepyszny tradycyjny barszcz ukraiński, pierogi ”palce lizać”, gołąbki według przepisu swoich babć oraz smaczne ciasto.

Zgromadzeni goście z zainteresowaniem dopytywali o działalność Stowarzyszenia Otwarte Kszuby. Mogliśmy opowiedzieć im o szeregu realizowanych przez nas projektów i zaprosić do wspólnej pracy na rzecz rozwoju naszego regionu.

Poprowadziliśmy również ”mini warsztaty tkackie” podczas ktorych każdy mógł samodzielnie utkać bransoletkę w kolorze biało-czerwono-niebiesko-żółtym.

Wydarzenie zakończył pokaz dwóch etiud filmowych o tematyce wojennej – „Pokój” i „Rodzina”, które zostały przygotowne przez uczniów Szkoły Sobotnio-Niedzielnej przy Związku Polaków na Ukrainie, Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie.

Bardzo Wam dziękujemy za wspólnie spędzony czas.