Drodzy Członkowie, Wolontariusze i Sympatycy Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby oraz Osoby, które w ostatnich dniach zadeklarowały pomoc dla Ukrainy,

ZACZNĘ OD TEGO, ŻE JESTEŚCIE WSPANIALI!
Ostatnie kilka dni pokazały, że w obliczu strasznego wydarzenia, jakim była inwazja putinowskiej Rosji na demokratyczną Ukrainę, wsparliście naszych ukraińskich przyjaciół najlepiej, jak to było możliwe. Od czwartku wspólnie koordynujemy transport uchodźców z granicy, dostarczamy im podstawowe środki do życia czy ubrania, a nawet organizujemy lekarzy czy inne rodzaje wsparcia. Doradzamy, pocieszamy, kierujemy w odpowiednie miejsca, czasem po prostu jesteśmy.
Wczoraj wydarzenie publiczne na kartuskim rynku zmobilizowało ludzi, instytucje i samorządy, do jeszcze szybszego wsparcia uchodźców w naszym regionie. Dzisiaj już w pierwszej godzinie zbiórki musieliśmy prosić gminę Kartuzy (która natychmiast pozytywnie zareagowała) o dodatkowy pawilon, bo w naszym nie byliśmy w stanie pomieścić przynoszonych przez mieszkańców darów.
Uruchomiliśmy Wolontariat OK! i to właśnie dzięki energii Wolontariuszy jesteśmy w stanie działać w sposób skoordynowany i jeszcze bardziej skuteczny.
CO NASTĄPI W NAJBLIŻSZYCH DNIACH?
1. Intensyfikujemy zbiórkę. Mieszkańcy są hojni, a potrzebujący już zgłaszają się do nas. To jest najlepsza, bezpośrednia forma wsparcia tych, którzy już do nas dotarli i potrzebują pomocy.
2. Uruchamiamy zbiórkę pieniężną na wsparcie Obrońców Ukrainy. Kupimy za nią kamizelki kuloodporne, hełmy, materiały medyczne i inne niezbędne materiały. Szczegóły wkrótce na fanpage’u stowarzyszenia.
3. Prawdopodobnie w środę spotykamy się z przedstawicielami samorządu, by skoordynować pomoc. W piątek współorganizujemy wspólnie z Wolontariatem Warto spotkanie dla organizacji pozarządowych i społeczników, by działać razem, a więc jeszcze bardziej skutecznie i w sposób skoordynowany.
CO MOŻESZ ZROBIĆ JUŻ TERAZ?
1. Zapisać się na dyżur w siedzibie stowarzyszenia w celu wsparcia przy przyjmowaniu i segregacji darów – tutaj jest link, gdzie możecie się zapisać. Przechodzimy na dyżury codzienne.
2. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś, zapisz się do wolontariatu – tutaj. Warto wskazać obszar, w którym chcesz udzielić pomocy.
3. Przejrzyj dostępne materiały na stronie stowarzyszenia – tutaj.
CO DALEJ?
Wydaje się, że samorządy wezmą na siebie wysiłek organizacji zakwaterowania i podstawowych potrzeb dla „oficjalnych” uchodźców – takich, którzy trafiają do nas z punktów recepcyjnych.
W związku z tym widzę następujące obszary, w których już w najbliższych dniach będziemy się angażować:
  • przygotowanie materiałów informacyjnych dla nadchodzących uchodźców – co, gdzie, jak, itp.,
  • praca wolontariuszy – agentów wsparcia, którzy będą łączyć uchodźców mających konkretne potrzeby z odpowiednimi osobami/miejscami,
  • mocne wsparcie tych uchodźców, którymi nie opiekują się samorządy – zakwaterowanych w prywatnych mieszkaniach; organizacja dla nich zbiórek rzeczowych i wszelkich innych form wsparcia,
  • przygotowywania wolontariuszy do wsparcia w punktach recepcyjnych i ośrodkach zakwaterowania uchodźców,
  • przygotowywania różnych form zagospodarowywania czasu uchodźcom – dzieciom, dorosłym, starszym.
To pewnie tylko przykładowe działania, będziemy dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację.
Dziękuję, że działacie. Tylko razem jesteśmy w stanie wesprzeć Ukrainę i jej mieszkańców – aż do zwycięstwa i odbudowy Ukrainy!

Pozdrawiam Was serdecznie,

Krzysiek Rek

Przewodniczący Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby