8 maja 2022 waz z Centrum Wsparcia Uchodźców w Kartuzach zorganizowaliśmy wydarzenie „Kaszubi Solidarni z Ukrainą”, które odbyło się na Rynku w Kartuzach.

-Właśnie 8 maja obchodzimy rocznicę, kiedy Polska nie odzyskała suwerenności, tylko trafiła na wiele lat w ręce sowietów. Pragnęliśmy zamanifestować, że my naszych braci z Ukrainy nie zostawimy na pastwę Putina tak, jak przed laty zachodnie kraje zostawiły nas. Nie zostawimy ich teraz i nie zostawimy później, gdy będą odbudowywać swój kraj.- tak rozpoczął to spotkanie nasz przewodniczący Krzysztof Rek.

Krzysztof podzielił się też osobistymi doświadczeniami, z uczestnictwa w konwoju humanitarnym, który udało nam się zorganizować dzięki pomocy lokalnej społeczności.

– Czasami wielu osobom wydaje się, że ta wojna jest tylko w mediach i na portalach społecznościowych, bo nie mają z nią bezpośrednio do czynienia – kontynuował – Proszę mi wierzyć, całkiem inaczej to wygląda, gdy się tam wjeżdża i mija kilkadziesiąt punktów kontrolnych. Te kontrole pokazują jak bardzo żołnierze ukraińscy boją się dywersantów. Z ostatnim konwojem byłem tam w ukraińską niedzielę wielkanocną. To było przerażające, gdy następnego dnia na to właśnie miasto spadły rosyjskie pociski, niszcząc domy i dobytek wielu rodzin.

Staraliśmy się, aby to spotkanie nie było przepełnione smutkiem i pozwoliło naszym gościom z Ukrainy zapomnieć o koszmarze wojny, chociaż zdrzyło się kilka bardzo wzruszających momentów.

Nasi podopieczni z CWU licznie włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia. Na scenie pod czujnym okiem naszej wspaniałej Pani Ani Wołczeckiej oraz Yevhenii Sannikovej w specjalnie przygotowanym programie artystycznym wystąpiły dzieci z Ukrainy. W ten sposób nasi ukraińscy goście pragnęli podziękować mieszkańcom Kartuz za okazane wsparcie.

Dziękujemy Wam za liczne przybycie i nieustanne wspieranie potrzebujących.